Caner Sağdıç, Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği bölümünden 2001 yılında mezun olduktan sonra bu alanda çeşitli özel kurumlarda mühendis olarak çalıştı. 8 yıllık mühendislik kariyerinin ardından bundan sonraki yaşamını hayattan daha çok zevk alacağı bir işle devam ettirmeye karar verdi. Böylece pastacılıkla ilgili kariyerine ilk adımı atmış oldu.

Bu amaçla, bu işin eğitimini profesyonel anlamda veren Mutfak Sanatları Akademisi (MSA) Uluslararası Profesyonel Pasta ve Ekmekçilik programına katıldı. Yoğun bir teorik ve pratik eğitimin ardından okulunu en iyi derece ile tamamlayıp, uluslararası geçerliliği olan Londra merkezli City & Guilds diploması alarak pasta şefi oldu.

Pastacılık alanındaki tecrübesini arttırmak amacıyla stajer olarak başladığı Aslı Börek Pasta imalat kısmında usta yardımcısı olarak çalıştı. Burada edindiği deneyimleri bilgisine ekledikçe yavaş yavaş internet üzerinden herkese ulaşma fikri oluşmaya başladı. Böylece Pastaloji'nin ilk tohumları atıldı.

Pastaloji yayın hayatına 2010 yılının ilk aylarında başladı. Kişiye özel butik pasta tasarımları, kutlama organizasyonları alanında hizmet vermeye başladı. Üretim atölyesinde bir yandan kişiye özel pasta tasarımı yaparken diğer yandan da  katkısız, ev yapımı tarzında ürettiği ürünleri vitrininde satışa sunmaktadır.